Jak kręcono serial WIELKA WODA? Nowe materiały zza kulis produkcji Netflixa

kęty pod wrocławiem

Za reżyserię serialu odpowiadają Jan Holoubek („25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy”, „Rojst ’97”) oraz Bartłomiej Ignaciuk („Usta, usta”, „Podatek od miłości”). Scenariusz stworzyli Kasper Bajon („Otwórz oczy”, „Rojst ’97”) i Kinga Krzemińska. Reakcja mieszkańców na powódź były różne w zależności od wieku. Mimo to w działaniu nie było widać różnic[7]. Mimo poważnej atmosfery po mieście krążyły liczne dowcipy, specyficznie nawiązujące do powodzi, na przykład Dzwoni pani i mówi, że na podwórku ma dwa psy na łańcuchu. – Łańcuch przedłużyć – słyszy w odpowiedzi – będzie szła fala trzymetrowa[23].

Kęty pod Wrocławiem w centrum powodzi z 1997 r.

Nie do końca wiadomo o którą miejscowość chodzi, ale według niektórych źródeł sytuacja przedstawiona w filmie miała nawiązywać do wydarzeń na jednym z dolnośląskich jezior. W rzeczywistości na Dolnym Śląsku nie istnieje Historia pracy z TeleTRADE miejscowość Gierżoniów, jest Dzierżoniów ale to miasteczko nie leży nad Odrą i nie odgrywało ważnej roli podczas powodzi w 1997 roku. Od początku w sprawy powodzi zaangażowała się Telewizja Dolnośląska.

Życie miasta

Jej przyczyną były intensywne opady z początku lipca – w niektórych miejscach spadło nawet 500 milimetrów wody. Na Odrze odnotowano natomiast najwyższy stan wody w historii pomiarów. Naukowcy i lokalne władze muszą podjąć szereg niewyobrażalnie trudnych decyzji, gdy do misata zbliża się potężna fala powodziowa.

  1. W 2021 roku na Netfliksie miała miejsce premiera serialu Rojst ’97 w reżyserii Jana Holoubka.
  2. Tym, którzy wtedy jeszcze nie żyli, a także tym, którzy byli zbyt młodzi, by zapamiętać, opowie o historii zalanego miasta.
  3. Zarówno postać grana przez Czopa, jak i miejscowość są fikcyjne.
  4. W wyniku pierwszego rozbioru Kęty stały się częścią Cesarstwa Austrii.

Agnieszka Żulewska

Do zainicjowanej przez stację akcji włączyli się prezydent Bogdan Zdrojewski i wojewoda Janusz Zaleski. Telewizja współpracowała również z redakcjami Słowa Polskiego i lokalnymi rozgłośniami radiowymi[24]. Ze względu na tak duże rozmiary zjawiska i strat potocznie nazywana jest powodzią tysiąclecia.

Od kilku dziesięcioleci liczba mieszkańców Kęt zbliżona jest do 19 tys. Reżyserzy serialu “Wielka Woda” zaznaczyli wyraźnie, że fabuła jego jest wizją artystyczną twórców, inspirowaną prawdziwymi wydarzeniami. Postaci i wydarzenia zostały stworzone na potrzeby fabuły. Tłumaczyła to Anna Kępińska, pomysłodawczyni i producentka. Prawdziwe nazwy osiedli i ulic, które znalazły się pod wodą. Kozanów było to osiedle, które podczas powodzi w 1997 roku ucierpiało najmocniej.

JAN HOLOUBEK: co ogląda reżyser seriali “Wielka woda” i “Rojst”?

W Polsce zginęło 56 osób, a szkody oszacowano na około 3,5 miliarda dolarów[2]. Pochodzi pierwsza wzmianka o mieszkańcach Kęt narodowości żydowskiej, który stanowili wówczas niewielki odsetek mieszkańców – w 1871 r. Było to 66 osób, w 1900 roku – 42.

A już jutro (30.09.) uroczysta premiera we wrocławskim Narodowym Forum Muzyki. Podobieństw miedzy serialem i rzeczywistością jest wiele. Marta Nieradkiewicz, która wcieliła się w postać dziennikarki w “Wielkiej wodzie”, nie ukrywa, że Mołek była dla niej mocną inspiracją. Mieszkańcy jej nie pozwolili na wysadzenie wałów przeciwpowodziowych, które uratowałyby miasto, ale spowodowały zalanie ich własnego dobytku.

Serialu w październiku zadebiutował na Netflix. W piątek wieczorem w Narodowym Forum Muzyki wrocławianie będą mogli zobaczyć dwa pierwsze odcinki serialu „Wieka Woda”. Premiera produkcji Netflixa zapowiedziana jest na 5 października. Mieszkańcy Wrocławia podczas powodzi tysiąclecia robili wszystko, by stawić czoła żywiołowi.

Z kolei sam konflikt pokazany w produkcji Netfliksa jest prawdziwy, tyle że w rzeczywistości miał miejsce nie w Kętach, ale w Łanach pod Wrocławiem. Zarówno w serialu, jak i przed laty mieszkańcy bardzo zaciekle walczyli Co Musisz Wiedzieć O Handlu Na Rynku Forex o to, aby uniemożliwić władzy przerwanie wałów. Warto podkreślić, że choć trwały prace przygotowawcze i gromadzenie ładunków wybuchowych przez saperów, to samozaparcie mieszkańców i wola walki były silniejsze.

11 lipca 1997 roku mieszkańcy Łan zgromadzili się nocą, aby zabezpieczyć wieś przez zalaniem. „Wielka woda” opowie o zmaganiach wykwalifikowanej hydrolożki, Jaśminy Tremer, z z lokalnymi władzami Wrocławia, których celem ma być uratowanie mieszkańców miasta przed zbliżającym się żywiołem. Akcja serialu będzie się także rozgrywać we wsi Kęty pod Wrocławiem, w której dochodzi do buntu.

Kasaty józefińskiej władze nakazały zamknięcie i rozbiórkę kęckich kościołów św. Krzyża, Bożego Ciała, Wszystkich Świętych oraz kaplicy bractwa różańcowego. Władze austriackie nadały Kętom 15 października 1793 r. Przywilej cesarski, w którym ustanowiły herb miasta jako „tarcza podzielona wzdłuż, na prawym polu czerwonym biały półorzeł ze złotą koroną, w lewym niebieskim trzy jaja, pod jajami zielona wstęga Soły”. Miasto otrzymało prawo do posiadania samorządu miejskiego i do organizowania czterech ośmiodniowych jarmarków w roku. Twórcy serialu powtarzali, że wydarzenia z Wrocławia są dla nich inspiracją i “Wielka woda” nie będzie serialem dokumentalnym.

kęty pod wrocławiem

Zależało nam na powrocie do tamtego nastroju i emocji, ale jednak w gruncie rzeczy stworzeniu uniwersalnej historii o podejmowaniu trudnych decyzji, konflikcie pokoleń, jednostki z większością, wsi z miastem. O tym, że trzeba się zmierzyć ze swoimi Rynki światowe wahają się z powodu Coronavirusa „niezałatwionymi sprawami”, nie da się od tego uciec. Ale też o niezwykłym pospolitym ruszeniu, chęci pomocy, solidarności i potrzebie działania. Z dnia na dzień zwykłą codzienność zastąpiła walka z żywiołem, a z tłumu wyłonili się zaufani liderzy.

Synagoga ortodoksyjna istniała przy ul. Kęty rozbudowywały się jako lokalny ośrodek miejski posiadający niewielkie zakłady przemysłowe. Kęckie przedsiębiorstwa funkcjonujące we wczesnym okresie PRL były w większości znacjonalizowanymi zakładami produkcyjnymi istniejącymi tu przed wojną. Podobnie kontynuowały swoją działalność placówki edukacyjne – szkoły podstawowe i średnie. Znaczącą zmianą w funkcjonowaniu miasta było utworzenie w 1953 r.

FacebookTwitterLinkedInWhatsApp

Leave a Reply